Як вибрати та замовити рентген захисний фартух

Важливі фактори при виборі рентгенівського фартуха

Вимоги до якості рентгенівського захисного одягу нині вищі, ніж будь-коли. Час носіння захисних фартухів та інших засобів індивідуального захисту (ЗІЗ) подовжено завдяки сучасній радіологічно підтвердженій процедурі діагностики та лікування. Вимоги до захисту відрізняються залежно від використання. Нижче ви знайдете рекомендації та поради щодо вибору захисного одягу, щоб забезпечити ідеальний баланс рентген захисту, ваги та комфорту.

Чек лист при виборі фартуха

На що звернути увагу при виборі фартуха?

Тут ви знайдете PDF-файл.


Правильна довжина

Дуже коротка спідниця або короткий фартух/халат, звичайно, зменшать вагу захисного одягу. Однак для повного захисту завжди слід використовувати фартух достатньої довжини. У колінному суглобі знаходиться кровотворний кістковий мозок, тому в IEC 61331-3:2014 / DIN EN 61331-3:2016 зазначено, що: « Захисні фартухи повинні бути розроблені таким чином, щоб закривати … щонайменше по коліна ».

Для повного захисту слід вибрати фартух достатньої довжини.

Пройма

Занадто великий фартух матиме два негативні наслідки: фартух важчий, ніж потрібно, і в захищених зонах можуть бути прогалини, наприклад, через занадто великі пройми. Особливо у жінок це може призвести до оголення тканин грудей, які класифікуються як особливо чутливі. Надто велика пройма може призвести до оголення тканин грудей. Пройми повинні відповідати принципу ALARA: якомога менші і настільки великі, наскільки це абсолютно необхідно («ALARA» – As Low As Reasonably Achievable).

Надто велика пройма може призвести до оголення тканин грудей. Пройма, яка надто простягається через спину, не забезпечує достатнього рівня захисту.

Розподіл ваги / Ергономіка

Вагу рентген захисного фартуха легко оцінити, якщо є можливість його приміряти. Звичайно, найголовніше, щоб ви підібрали правильний розмір. Хоча надто малий рентген захисний фартух справді легший, він не гарантує належного захисту. Тому при виборі відповідного захисного фартуха слід звернути особливу увагу на системи скидання ваги. Ці системи ергономічно розподіляють вагу рентген захисного фартуха, що значно підвищує комфорт носіння для користувача.

Загалом доступні дві різні системи:

  • Рентген захисний фартух складається з двох частин (костюм) з жилеткою та спідницею. Таким чином, стегна несуть значну частину ваги фартуха і розвантажують плечі. Крім того, вагу спідниці можуть комфортно витримувати стегна завдяки широкій еластичній вставці, вбудованій у задню частину спідниці
  • Якщо ви носите фартух/цільний халат, вага знову може бути розподілена на стегна за допомогою еластичного пояса, який проходить навколо тіла

Порада : Закриваючи пояс халату, трохи підніміть плечі. Таким чином, вага халату буде частково лежати на стегнах і не буде повністю навантажувати плечі.

Спідниця зі стрейчевою вставкою і халат з стрейчевим поясом. Також при носінні фронтальних захисних фартухів плечі можуть бути звільнені від загального вагового навантаження. Розумні вставки з еластичних вставок перерозподіляють вагу та підтримують спину. Щоб уникнути додаткового навантаження на плечі, рентген захисні фартухи завжди повинні бути оснащені м’якими підплічниками.


Зона перекриття спереду (костюми та фартухи)

Є два різних дизайни:

I. Обидві передні панелі захисного фартуха мають вказане значення еквівалента свинцю

Єдина перевага цього варіанту полягає в тому, що користувач завжди захищений принаймні вказаним еквівалентом свинцю після закриття фартуха. Недолік: завдяки конструкції завжди є зона перекриття, яка вдвічі перевищує еквівалент свинцю. Отже, вам доведеться нести більше ваги, ніж необхідно.

II. Обидві передні панелі мають приблизно половину еквівалента свинцю – перекриття забезпечує вказане значення еквівалента свинцю

З точки зору ваги, варіант II кращий, ніж варіант I. Однак ви повинні знати, що бажане значення свинцевого еквівалента досягається лише в області перекриття. Вам слід спеціально уточнити у виробника фартуха, чи мають плечові частини, де передні панелі багато разів не перекриваються, повний свинцевий еквівалент. Крім того, може статися, що фартух закритий неправильно, наприклад, через необережність. У результаті можуть існувати ділянки лише з половиною зазначеного еквівалента свинцю.

Контрастні за кольором зони безпеки забезпечують надійне закриття жилетки та спідниці.

Компанія MAVIG вирішила ці проблеми за допомогою своїх запатентованих «Зон безпеки». Ділянки з боків і на плечах, розділені швами верхнього матеріалу, вже мають повний свинцевий еквівалент. Таким чином, плечові частини оптимально захищені, а зона безпеки збоку дозволяє легко правильно відрегулювати передні панелі. Щоб візуально розрізнити зони безпеки, вони завжди виготовляються в кольорі «Титан», незалежно від кольору фартуха.

ПОРАДА : Зони безпеки також є ідеальною допомогою, щоб перевірити, чи вибрано правильний розмір фартуха. Якщо передня панель закінчується в безпечній зоні, розмір вам підходить.


Зона перекриття на спині (костюми)

Якщо площа перекриття між жилетом і спідницею на спині недостатня, це призведе до появи щілин у рентген захисті під час згинання. Тому з міркувань радіаційного захисту немає сенсу вибирати особливо короткий жилет, щоб зменшити загальну вагу фартуха. Неадекватне перекриття жилета і спідниці небезпечне, наприклад, при нахилі.

Неадекватне перекриття жилетки та спідниці.

Еквівалент свинцю та захисні матеріали

Чи справді «без свинцю» означає легше?

Що стосується захисту від рентген опромінення, ви можете вибрати між трьома різними типами захисних матеріалів: стандартний свинцевий, зі зниженим вмістом свинцю та без свинцю. На жаль, багато користувачів досі вважають, що «без свинцю» означає легший захисний матеріал і, отже, особливо легкий захисний фартух. Однак дослідження доводять, що це неправильно. У наступному короткому огляді різних захисних матеріалів пояснюється співвідношення між матеріалом і вагою:

Наступні графіки ілюструють співвідношення між різними матеріалами в усьому діапазоні напруги рентгенівської трубки 50–150 кВ (виміряно відповідно до чинного стандарту IEC 61331-1:2014). 

Стандартний свинець

Стандартним захисним матеріалом для захисту від рентгенівського випромінювання є свинець. Свинець є матеріалом з високим Z-матеріалом, тобто елементом з високим атомним номером, тобто великою кількістю протонів. Такий матеріал з високим Z-Z, як-от свинець, дуже ефективно захищає користувача від рентгенівського випромінювання в клінічно значущому діапазоні 50–150 кВ майже незалежно від напруги рентгенівської трубки. Так, захисні матеріали зі свинцем мають стабільне свинцеве еквівалентне значення від 50 до 150 кВ. З іншого боку, високий атомний номер означає, що захисний матеріал має більшу вагу.


Матеріали зі зниженим вмістом свинцю

Матеріали зі зниженим вмістом свинцю: у захисних матеріалах зі зниженим вмістом свинцю свинець змішується з іншими матеріалами, які мають нижчий атомний номер, ніж свинець.

Це означає, що захисний матеріал дещо легший (при тій же площі поверхні). Однак матеріали з низьким Z-матеріалом не захищають при низькій і високій напрузі рентгенівської трубки. Значення еквівалента свинцю змінюється в залежності від напруги рентгенівської трубки (див. рис. 9).

Наскільки коливається значення еквівалента свинцю, залежить від того, які інші матеріали використовуються разом зі свинцем і в яких кількостях. Це означає, що на практиці рентген захисні фартухи із захисним матеріалом зі зниженим вмістом свинцю зазвичай відповідають лише зазначеному еквіваленту свинцю в межах допусків для діапазону напруги рентгенівської трубки 50-110 кВ. Таким чином, вони також схвалені лише для цього діапазону.10:00


Матеріали, що не містять свинцю

У безсвинцевих захисних матеріалах свинець повністю замінений іншим матеріалом, який зазвичай має нижчий атомний номер. Залежно від матеріалу, захисний матеріал може бути значно легшим для тієї ж площі поверхні. Але, як згадувалося вище, матеріали з низьким Z-Z забезпечують менший захист від певної напруги рентгенівської трубки, ніж чисті свинцеві матеріали. Оскільки свинець повністю замінюється в матеріалах, що не містять свинцю, це може спричинити значні зміни в еквіваленті свинцю залежно від напруги рентгенівської трубки. У цьому випадку багато разів вказаний свинцевий еквівалент захисного матеріалу відповідає лише певній напрузі рентгенівської трубки. Якщо використовується інша напруга, захист користувача може бути значно нижчим, ніж очікувалося. Але це не означає, що фартухи, що не містять свинцю, не можуть гарантувати належний захист. Наприклад, якщо ви повністю заміните свинець на вісмут, ви будете настільки ж захищені. З іншого боку, оскільки вісмут знаходиться безпосередньо поруч зі свинцем у періодичній таблиці, рентген захисний фартух не буде легшим.

Особливо важливо переконатися, що матеріал не випромінює флуоресцентне випромінювання. Цьому запобігає двошарова структура безсвинцевого матеріалу MAVIG.


Вага площі поверхні

Загалом, будь-який матеріал може забезпечити достатній захист, якщо його правильно сконфігурувати. Наразі це забезпечується лише нормами IEC 61331:2014 / DIN EN 61331:2016. Щоб забезпечити належний захист у всьому діапазоні напруги рентгенівської трубки, важливо, щоб захисний фартух витримував певну вагу. На цьому малюнку показано еквівалентні значення свинцю для різних серійних матеріалів від різних виробників, визначені від 50 кВ до 150 кВ відповідно до IEC 61331-1:2014. З визначених значень еквівалента свинцю було нанесено найнижче значення на вагу площі поверхні відповідного матеріалу. Зрозуміло, що менша вага площі поверхні йде рука об руку з нижчим значенням еквівалента свинцю і, отже, нижчим рівнем захисту. Те ж саме стосується і навпаки. Більше значення еквівалента свинцю з відповідно вищим рівнем захисту зазвичай має більшу вагу поверхні.

Правильний рентген захисний фартух

Значення еквівалента свинцю, необхідне для вашого робочого місця, залежить від робочих умов (захист від випромінювання на місці, напруга рентгенівської трубки, положення в кімнаті тощо) і не може бути визначено в цілому. У Німеччині уповноважені з радіаційного захисту моніторять і контролюють заходи, вжиті для забезпечення належного захисту від рентген опромінення в середовищах, де використовується іонізуюче випромінювання. Якщо у вас є запитання щодо захисту від рентген опромінення, ця особа є першим контактним пунктом на вашому робочому місці. Окрім цього, кожна особа, яка носить рентген захисний фартух, повинна бути впевнена, що вона належним чином захищена значенням еквівалента свинцю, зазначеним на рентген захисному одязі в необхідному діапазоні напруги рентгенівської трубки. З цією метою завжди переконайтеся, що значення еквівалента свинцю вашого рентген захисного одягу відповідає чинному стандарту IEC 61331-1:2014 або DIN EN 61331-1:2016. Крім того, вам слід перевірити, в якому діапазоні напруги рентгенівської трубки ви працюєте та для якого діапазону рекомендований захисний одяг. Наприклад, якщо ви працюєте лише при напрузі 80–100 кВ, найкраще підійде легший захисний одяг із матеріалу зі зниженим вмістом свинцю/без свинцю, який здебільшого перевірено та схвалено для діапазону 50–110 кВ. З іншого боку, для таких процедур, як КТ, необхідно, щоб матеріал був випробуваний і схвалений для всього діапазону напруг рентгенівської трубки від 50 кВ до 150 кВ. У цьому випадку MAVIG рекомендує використовувати чистий свинець або еквівалентний захисний матеріал.

Чому деякі фартухи значно легші за інші?

Сьогодні все ще можливо, що деякі фартухи значно легші за інші. Це пов’язано з тим, що не всі виробники перевели своє виробництво на новітні технології (IEC 61331-1:2014 / DIN EN 61331-1:2016). Рентген захисний одяг, який був схвалений до введення нових стандартів, наразі зберігає свій сертифікат CE, тому особливо важливо звертати увагу на рік норм/стандартів.

Чому значення еквівалента свинцю коливається при частковій або повній заміні свинцю? І чому деякі рентген захисні фартухи можуть отримати сертифікат CE, незважаючи на підозріло малу вагу?

Щоб прояснити ці питання, ми повинні ближче розглянути методи вимірювання, які використовувалися в минулому та сьогодні для визначення значення еквівалента свинцю.

Метод вимірювання попередніх стандартів IEC 61331-1: 1994/DIN EN 61331-1: 2006.

У цих стандартах значення еквівалента свинцю захисного матеріалу визначається в умовах вузького пучка. Однак заглиблення в технічні деталі визначення значення еквівалента свинцю вийшло б за межі цієї брошури. Що важливо знати: під час вимірювання вимірювальна камера не розміщується безпосередньо за зразком (захисним матеріалом).


Метод вимірювання відповідно до найсучаснішого стандарту IEC 61331-1: 2014 / DIN EN 61331-1: 2016

На відміну від стандартів, згаданих вище, еквівалент свинцю тепер визначається в умові зворотного широкого променя. Що важливо знати: під час цього вимірювання вимірювальна камера розміщується безпосередньо за зразком (захисним матеріалом).

Флуоресцентне випромінювання та напруга рентгенівської трубки

По суті, метод вимірювання II, хоча й у дещо зміненій формі, вимагається німецьким стандартом DIN 6857-1:2009 з 2009 року. У зв’язку з оновленням стандарту серії 61331 цю норму було скасовано. Якщо ми маємо матеріал, який містить лише свинець, обидва методи вимірювання дадуть однакове значення еквівалента свинцю. Однак, якщо метод вимірювання з категорії I використовується з матеріалами зі зниженим вмістом свинцю та без свинцю, буде отримано помилковий результат, а значення еквівалента свинцю виявиться вищим, ніж воно є насправді. Причиною цього є «несвинцеві матеріали».

Певні «несвинцеві матеріали» випромінюють вторинне випромінювання, так зване флуоресцентне випромінювання, під впливом типової напруги медичної рентгенівської трубки (80 кВ – 100 кВ). Це флуоресцентне випромінювання є низькоенергетичним і має дуже малий діапазон у повітрі. Таким чином, флуоресцентне випромінювання можна вимірювати лише безпосередньо за радіаційним захисним матеріалом. Якщо, як і у випадку з категорією I, вимірювальна камера та зразок розташовані далеко один від одного, флуоресцентне випромінювання не буде виявлено, і, отже, значення еквівалента свинцю буде неправильно виміряно як вище його фактичного значення. Отже, правильне значення еквівалента свинцю для всіх матеріалів можна визначити лише за допомогою методу вимірювання категорії II (або скасованого DIN 6857-1:2009).

Крім того, флуоресцентне випромінювання має більший ефект з біологічної точки зору, ніж високоенергетичне розсіяне випромінювання, яке блокує фартух.

Крім того, стандарти Категорії I вимагали визначення еквівалента свинцю лише за однієї напруги рентгенівської трубки. Як було показано раніше, еквівалент свинцю для захисних матеріалів, що не містять свинцю або зі зниженим вмістом свинцю, є найвищим у напрузі рентгенівської трубки приблизно 90 кВ. Отже, якщо вибрати цю напругу для визначення еквівалента свинцю відповідно до застарілої методології вимірювання I, стандарт буде офіційно виконано, але користувач, несвідомо, буде захищений набагато менше, ніж передбачається під час роботи з іншими напругами рентгенівської трубки.